Czułość i moc

“Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu”

Olga Tokarczuk, fragment mowy noblowskiej, Szwecja 7 grudnia 2019 r.

W wielu miejscach na Facebooku widzę link do przemowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Wielu z nas udostępnia ten inspirujący tekst wyjmując z niego jakiś fragment. Taki, który najbardziej porusza.

A ja od wczoraj wyławiam te fragmenty i jestem bardzo wzruszona.
Przepływają przeze mnie fale emocji, a to cieszę się jak dziecko, a to płaczę jak dziecko, a to jestem poważna, zamyślona, zadumana.

Mowa Olgi jest świetna, a raczej powinnam napisać, że ja tak ją odbieram. Dla mnie jest świetna. Bardzo od serca, bardzo potrzebna.
Ale to już każdy sam dla siebie czuje czy z nim też tak gra. Bo każdy z nas jest inny.
I ja właśnie dziś poruszona jestem pięknem tej inności. Tym właśnie się chciałam z Wami podzielić.
I tym jak każdy z nas pięknie się w świecie spełnia i każdy ma coś niepowtarzalnego, czym się może z tym światem podzielić.

Pierwszy link do mowy Olgi Tokarczuk spotkałam u Małgosi. Stąd przyszła inspiracja do mojego udostępnienia.
Małgosia z wielkim oddaniem zajmuje się bezdomnymi kotami. Robi to bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie. Stworzyła dla nich dom tymczasowy, szuka im domów stałych, karmi i sterylizuje. Porusza ją los wszystkich braci mniejszych, często pod jej opiekę trafiają też jeże.
Fragment udostępniony przez Małgosię dotyczy oczywiście zwierząt, z którymi łączy nas duchowa więź, podobnie jak z lasami, rzekami, drogami, które wszystkie są żywymi istotami. Dobrze o tym pamiętać. I drugi fragment o umierającym świecie, któremu brak duchowości i staje się przez to martwą przestrzenią.

Jeśli chodzi o mnie, zajmuję się pracą na rzecz pojednania w rodzinie. Łączę dwa nurty – ustawienia Hellingera i Pojednanie z Rodzicami wg etyki Jiriny Prekop. Bliższa memu sercu jest praca pojednaniowa. Kiedy pracuję z dorosłymi ludźmi, których dzieciństwo było dość wyzwaniowe, szukamy razem w tymże dzieciństwie punktów mocy. Bo to zwykle nie jest tak, że mama zawsze była zła, a tata zawsze pił i bił. Szukamy zatem małych iskierek dobra, dzięki którym te dorosłe dzieci mają szansę zobaczyć, że dostały wszystko, co było możliwe. W ramach tych zasobów i możliwości, którymi ich rodzice dysponowali.

Zatem mnie najbardziej porwał oczywiście fragment o małej Oldze i jej mamie. Kiedy mała Olga patrzyła na zdjęcie swojej mamy, jako młodej dziewczyny i pytała ją dlaczego jest na tym zdjęciu smutna, jej mama odpowiadała, że to dlatego, że Olgi jeszcze nie ma, a ona już za nią tęskni. Córeczki nie było jeszcze nawet w brzuchu, a mama już tęskniła.
Te słowa dały Oldze Tokarczuk, jak sama to ujęła, „zapas mocy na całe życie”.

Mówmy swoim dzieciom, że są dla nas ważne, kochane i oczekiwane. Mówmy im to od pierwszych chwil, a nawet jeszcze zanim się pojawią. Popatrzcie jaka wtedy rodzi się MOC.

Dziś rano zobaczyłam link do mowy u Joli. Jola jest istotą niesamowicie empatyczną, czułą i kochającą. Nie znam jej zbyt dobrze, jednak jej otwartość na drugiego człowieka i zainteresowanie nim wyczuwa się, po prostu, w eterze. Jest w jej podejściu do ciebie sama prawda, nie ma oceny, osądu, zwyczajnie bierze cię taką, jaka jesteś.

Jola udostępniła fragment o czułości. O tym, że „czułość jest najskromniejszą odmianą miłości. To tej jej rodzaj, który (…) nie ma swoich emblematów, ani symboli, nie prowadzi do zbrodni, ani zazdrości. Pojawia się tam, gdzie z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to, co nie jest „ja”. (…) Jest raczej świadomym, choć może trochę melancholijnym współdzieleniem losu.”

Bądźmy zatem dla siebie czuli. Tego nam życzę bardzo.

Dziękuję Oldze Tokarczuk za tę mowę i całą jej mądrość i czułość.
Dziękuję rodzicom Olgi za to, że sprowadzili ją na ten świat.
I jej mamie za te słowa mocy.

Dziękuję Małgosi i Joli za inspirację i obecność w moim życiu.

Dziękuję za życie i dziękuję życiu, że wiele mi takich poruszających chwil dostarcza.

Katarzyna Stańczak
terapeuta ustawień i pojednania
Zapraszam na warsztaty i sesje indywidualne, przywróćmy sobie czułość
KONTAKT

Całą mowę Olgi Tokarczuk można przeczytać tutaj:
Mowa noblowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments